המרכז הישראלי לקידום מיניות בריאה מבקש להתמקצע במרחב תחומים העוסקים בנושא המיניות הבריאה. לשם כך, הוקמה 'וועדה מייעצת' ובה חברים אנשים בעלי מקצוע וניסיון רב שנים במגוון רחב של תחומים המשיקים לנושא המרכז. מעת לעת פורום זה יתכנס כאשר מטרתו היא קידום המרכז לעבר חזונו ויעדיו.

מי אנחנו

אודות המרכז

מהי התנהגות היפר-מינית?

דבר יו"ר המרכז

ועד מייעץ

בתקשורת

חזון יעדים ד"ר יניב אפרתי

ד"ר יניב אפרתי - המייסד והעומד בראש המרכז הישראלי לקידום מיניות בריאה - החל את עבודתו בתחום החינוך כמורה, כיועץ חינוכי וכמנחה יועצות. הוא סייםM.A בהצטיינות, ו- Phdבחינוך (מגמת ייעוץ) באוניברסיטת בר אילן במסלול סטודנטים מצטיינים מלגאי נשיא. נושא עבודת הדוקטורט היה הקונפליקט המיני התוך אישי (Intra-psychic sexual conflict) והשלכותיו הפסיכופתולוגיות בקרב מתבגרים. ד"ר אפרתי סיים פוסט-דוקטורט במחלקה לפסיכולוגיה בבינתחומי בהרצליה אצל פרופ' מריו מיקולינסר. התמחותו המחקרית פורצת הדרך היא התנהגות היפר-מינית (התמכרות למין) בקרב חברי SA (סקסואליים אנונימיים) בישראל, אותם הוא מלווה זה מספר שנים. כמו כן, מחקריו בחנו היבטים אישיותיים, קוגניטיביים, תרבותיים ופסיכופתולוגיים בקרב מתבגרים בעלי נטייה להתנהגות היפר-מינית. ד"ר אפרתי מרצה בפורומים מקצועיים רבים, במדיה התקשורתית ובמסגרות אקדמיות מגוונות.

קידום מודעות ויצירת שיח ציבורי סביב התנהגויות מיניות.

בניית תוכניות מניעה והתערבות טיפולית לבני נוער ולמבוגרים.

פיתוח ימי עיון וכנסים מקצועיים לצוותי טיפול וחינוך.

יצירת שיתופי פעולה אקדמיים, ממשלתיים וציבוריים בישראל ובחו"ל.

המרכז הישראלי למיניות בריאה הוקם בשנת 2015 כעמותה ללא מטרות רווח. המרכז שואף להעצים היבטים בריאים וחיוביים של ההתנהגות המינית במטרה לקדם את רווחתו של הפרט בחברה. המרכז מעוניין להעלות לסדר היום הציבורי שיח העוסק בקו הדק שבין התנהגות מינית בריאה לבין התנהגות היפר-מינית (התמכרות למין) והשלכותיה החברתיות. כמו כן, במסגרת פעילותו, המרכז שואף ליצור שיח בין מחקר עדכני בתחומי הפסיכולוגיה והבריאות לבין שיטות טיפול מגוונות באמצעות פעילויות בקהילה המקומית והבינלאומית. החזון של המרכז כולל בניית מרכז פיזי למחקר, ללימוד ולטיפול בנושא מיניות האדם.

מהי התנהגות היפר-מינית?

ארגון הבריאות העולמי (W.H.O) רואה במיניות "אנרגיה פנימית הדוחפת אותנו למצוא אהבה, מגע, חום ואינטימיות. להיות מיני פירושו להיות חושני. המיניות משפיעה על המחשבות, הרגשות והאינטראקציה הבין-אישית שלנו. מכיוון שהיא כל כך משמעותית לבריאות הפיזית והנפשית שלנו,
הזכות לממש אותה, נכללת בזכות היסוד של הפרט להיות בריא" (A2006, W.H.O).
באופן מנוגד להגדרה זו, אנו עדים בשנים האחרונות - בעידן וירטואלי משגשג - לקשיים חוזרים ונשנים בחברה סביב התנהגויות מיניות. קשיים אלה באים לידי ביטוי, בין השאר, ביצירת אובייקטיביזציה מינית (החפצה) של בן או בת המין השני, או סקסואליזציה מינית מוקדמת. אנו עדים לפער ההולך וגדל בין היבטים סוציולוגיים, ביולוגיים וחברתיים של מיניות (פורנוגרפיה, פרסומות מיניות, לבוש סקסי ועוד) לבין הבשלות המנטלית וההיבטים הפסיכולוגיים הכרוכים בכך. מדיווחים של אנשי טיפול ומחקר עולה הצורך בכלים שיאפשרו אבחנה מחקרית וקלינית מהי התנהגות מינית בריאה ומהי התנהגות היפר-מינית שאינה בריאה


ד"ר יניב אפרתי ופרופ' מריו מיקולינסר מדווחים במחקריהם כי התנהגות היפר-מינית (התמכרות למין) המוגדרת כעיסוק מופרז בהתנהגויות מיניות, ניתנת לתיאור על פי ארבעה פרמטרים מרכזיים:

1. השלכות לא רצויות ((Unwanted consequences - חוסר תפקוד בחיי היומיום תוך פגיעה באדם עצמו ובסובבים אותו (זוגיות, משפחה וילדים). לדוגמא, פיטורין ממקום העבודה בשל צפייה רבה בפורנו תוך כדי עבודה, או שיטוט בערבים לשם מציאת פרטנרים מיניים, הפוגע בסובבים אותו. בקרב מתבגרים התנהגות זו באה לידי ביטוי בחוסר פניות ללמידה בשל עייפות הנובעת משעות רבות של צפייה בפורנוגרפיה, או משיטוט לילי בחיפוש אחר חוויות מיניות. התנהגות זו מפגישה את האדם עם "האחר" (בת או בן המין השני) כאוביקט לסיפוק מאוויים, ועל-כן קשריו עם בן או בת המין השני עלולים לפגוע ברגשותיהם/ן ולחבל ביכולתו לפתח אינטימיות ויחסים ארוכי טווח.

2. שליטה בהתנהגות ( (Behavioral control- התנהגות מינית חסרת שליטה. קיים קושי או אי יכולת לשלוט על דחפים, פנטזיות מחשבתיות או התנהגות מינית (כגון אוננות או שיטוט אחר ריגושים מיניים), כשקיימים פעם אחר פעם ניסיונות לעצור התנהגות זו ללא הועיל.

3. ויסות רגשי ((Affect regulation – קיים קושי ביכולת לנהל או לווסת רגשות כגון של חרדה ולחץ, הגורמות לבריחה של הפרט מהמציאות לעבר התנהגות היפר-מינית כחלק מאסטרטגיה של התמודדות (לא נכונה). התנהגות קומפולסיבית זו מאפשרת טשטוש, או השתקה (סוג של כיבוי מערכות) של כאב, חרדה או לחץ, הנובעים מאירועי חיים מורכבים מהעבר (לעתים טראומות) או מההווה.

4. תחושות שליליות ((Negative affect - התנהגות זו מלווה פעמים רבות בתחושות שליליות (בושה ואשמה), שלעתים הן בעלות היבטים תרבותיים (אמונות דתיות), או אישיותיים (מצפוניות גבוהה, או חוסר גמישות פסיכולוגית). תחושות שליליות אלו נובעות מהניגוד שבין ההתנהגויות לעמדות או לערכים שהפרט מציב לעצמו. תחושות אלו מזינות כאב, מגבירות חרדה ולחץ ומייצרות שוב צורך ב"השתקה" ובטשטוש הכאב באמצעות אסטרטגיית הבריחה להתנהגות היפר-מינית.

מדוע זה קורה?

כשיש לנו פצע או עקיצה, עומדות בפנינו שתי אפשרויות - לשטוף היטב את הפצע, למרוח חומר חיטוי ולחבוש אותו; או לגרד את הפצע ולזכות בהנאה רגעית שנדמית כמקלה. בפועל, אנחנו רק מעמיקים את הפצע עוד יותר. אינדיבידואל - שבמשך שנים נפגע מסביבתו (תיאוריות פסיכואנליטיות יקראו לפגיעות גם חסכים) כך שהערכתו העצמית נפגעה, או נוצרה אצלו תחושת כישלון - עלול בניסיונו להתמודד עם הפגיעות "לבחור בכל פעם לגרד את הפצע", כלומר לברוח למרחב היפר-מיני כדי לכונן חוויה של ערך עצמי, כוח, או שליטה. הוא אכן "זוכה" בהנאה רגעית באמצעות התנהגות היפר-מינית (אוננות, צפייה בתכנים מיניים, ריבוי פרטנרים מיניים), אך הפגיעות רק הולכת ומעמיקה.

דבר יו”ר המרכז

המרכז הישראלי לקידום מיניות בריאה חרת על דגלו קידום התנהגות מינית בריאה באמצעות מחקר וטיפול לצורך רווחתו של הפרט בחברה. המרכז רואה בחשיבות רבה את מעורבותו בקהילה לשם תיקון עולם. המרכז הוקם מתוך ראיית צרכי הקהילה, החברה והפרט על בסיס הקפדה מקצועית מחקרית וטיפולית. ייחודו של המרכז הוא בהעלאת המודעות להתנהגויות מיניות בריאות ושאינן בריאות, תוך הסתמכות על מחקרים עדכניים פורצי דרך ובניית שיתופי פעולה בינלאומיים

אני שואף שמרכז זה יהווה אבן שואבת לאנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש והחינוך לצורך למידה והכשרה מקצועית. כמו כן, אני שואף לקדם מגוון טיפולים והתערבויות תוך שיתופי פעולה מקצועיים מעולם האקדמיה והטיפול בארץ ובחו"ל. כולי תקווה שמרכז זה יתרום לרווחת הפרט וליצירת חברה בריאה יותר כחלק מתיקון עולם.

ד"ר יניב אפרתי
מייסד ומנהל המרכז הישראלי לקידום מיניות בריאות

מייל- yaniv@ihs.org.il

ד"ר יגאל הלפרין

גינקולוג בכיר מנהל, עבד במרפאת הפריון והקים את מרפאת הפרסונל (28 שנים) במרכז הרפואי אסף הרופא. בעברו היה סגן מנהל המרכז הרפואי אסף הרופא למשך 24 שנים. עסק בהוראת מיילדות וגינקולוגיה בקרב סטודנטים לרפואה, לסיעוד ולפיזיותרפיה.
היה חבר בוועד המנהל של אגודת ידידי ביה"ח ועסק בגיוס תרומות בארץ ובחו"ל.
מאז הפרישה ב- 2006 ועד היום ד"ר הלפרין ממונה על פניות ותלונות הציבור בצמוד להנהלת ביה"ח.

אורי אגוז

במאית תיאטרון וכותבת לתיאטרון ולטלוויזיה. בעלת תואר שני בהצטיינות מאוניברסיטת ירושלים במשפטים (L.L.M) ותואר שני בהצטיינות בבימוי ותסריטאות מאוניברסיטת תל אביב (M.F.A). החלה את דרכה האומנותית כיוצרת לאחר קריירה בתחום המשפט הפלילי והדין הבינלאומי במשרד החוץ ובפרקליטות. עסקה בתחומי טרור. כתבה וביימה בין היתר לתיאטרון הקאמרי ולפסטיבל ישראל. הוזמנה לגרמניה לביים בסדנה הבינלאומית של במאי איחוד התיאטראות האירופי, ה- E.T.C European Theatre Convention. שנה אח"כ הנחתה ב-E.T.C סדנת כתיבה בינלאומית ליוצרים במסגרתו הועלה מחזה שכתבה "Sweet 16". המחזה הועלה בהונגריה בשנת 2013 וזכה לציון לשבח בפסטיבל הדרמה הבינלאומי ליוצרים. תסריטאית בסדנאות ת"א - לוס אנג'לס; זוכת מלגת תסריט מלא ותיק הפקה כיוצרת ותסריטאית של הקומדיה "מילה כנגד מילה" בקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה; זוכת הפרס השני כיוצרת ותסריטאית לסדרת ניו מדיה אינטראקטיבית בקרן יוהנה פרנר UNDERCURRENT עם הבמאי אודי בן אריה; הוזמנה כבימאית יוצרת מטעם ממשלת יפן למסע משותף של יוצרים ישראליים, פלשתינאיים ויפנים. במהלך המסע צילמה סרט תיעודי עם שותפה הפלשתינאי. הסרט נמצא בשלבי עריכה. שימשה כמנהלת אומנותית של פסטיבל קולנוע דרום 2006, פסטיבל "אשה " 2010-2012 יוזמת ומנהלת פסטיבל מרכז הבמה למונודרמות בפסטיבל ישראל

מיניות בווטסאפ: איך נשמור שילדינו לא "ייפצעו"

זה קורה יותר ויותר, ויש לכך כמה סיבות. אבל זה פוגע בכולנו, ובאמצעים נכונים ותשומת לב אנחנו יכולים להציל את ילדינו מלפגוע ולהפגע

לצפייה בידיעה

מכורים לסקס - "כשהתחתנתי חשבתי שפתרתי את הבעיה. למה לאונן כשיש לך אישה?!""

בהמשך מצטרף לשיחה אדם שמכור למין - "ברגע שחוויתי את הריגוש המיני העז הבנתי שאני צריך להסתיר את זה".

לצפייה בידיעה

"ללא עכבות"

החופש הגדול בעיצומו, ואיתו גם משך הזמן הפנוי שעומד לרשות בני הנוער, והחשיפה המרובה לתכנים פורנוגרפיים. אז איך והאם אפשר בכלל להציב גבולות בעידן שבו אנו חיים, מאיזה גיל כדאי לדבר אתם על מין, ומי מועד לפורענות ועלול להידרדר להתנהגות חריגה?

לצפייה בידיעה

בין עולם ההלכה לעולם היצר

כתבה לציבור הדתי: במגזר שלנו מקובל שיש נושאים שלא מדברים עליהם, מתוך מחשבה שאם לא נדבר על כך זה לא קיים. האומנם? אחד מנושאי הטאבו הוא הקונפליקט שבין עולם ההלכה לעולם היצר בקרב מתבגרים.

לצפייה בידיעה

"מעבר לעונג- על מיניות והתמכרות"

יום עיון ראשון מסוגו בארץ בהובלת משרד הבריאות, בכנס זה נכחו מעל 350 מטפלים ואנשי בריאות הנפש. מצורפת התוכניה של יום העיון ובה גם כותרת הרצאתו של ד"ר יניב אפרתי על התנהגות היפר מינית מועדת בקרב מתבגרים

לצפייה בידיעה

"פורנוגרפיה- האלכוהול החדש- האומנם?"

יום עיון של SA (סקסואלים אנונימיים) למטפלים נערך כל כמה חודשים כאשר בשלוש השנים האחרונות מרצה קבוע בימי העיון האלו הוא ד"ר יניב אפרתי. ד"ר אפרתי מרצה על מחקריו על ה-SA בישראל.

לצפייה בידיעה